CHEMI-CON 22μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50V dc, Surface Mount - EMZA500ADA220MF61G
RS Stock No.: 756-8231Brand: CHEMI-CONManufacturers Part No.: EMZA500ADA220MF61G
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
22µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
6.3 x 5.8mm
Height
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
1.9mm
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
880mΩ
Series
MZA
Polarised
Polar
Ripple Current
165mArms
Product details
MZA Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Capacitance
22µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
6.3 x 5.8mm
Height
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
1.9mm
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Equivalent Series Resistance
880mΩ