Display Visions EA TFT028-23AITC TFT LCD Display Touch Screen, 2.8 in, 240 x 320 pixel
RS Stock No.: 221-1848Brand: Display VisionsManufacturers Part No.: EA TFT028-23AITC
brand-logo
View all in LCD Colour Displays
Technical Document
Specifications
Product Type
TFT LCD Display
Diagonal Display Size
2.8in
Screen Resolution
240 x 320 pixel
Touch Screen
Yes
Viewing Area Dimensions
43.2 x 57.6 mm
Backlight Type
LED
Minimum Supply Voltage
3.3V
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
2.2mm
Standards/Approvals
No
Width
48 mm
Display Type
TFT
Stock information temporarily unavailable.
Product Type
TFT LCD Display
Diagonal Display Size
2.8in
Screen Resolution
240 x 320 pixel
Touch Screen
Yes
Viewing Area Dimensions
43.2 x 57.6 mm
Backlight Type
LED
Minimum Supply Voltage
3.3V
Minimum Operating Temperature
-20°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
2.2mm
Standards/Approvals
No
Width
48 mm