Nichicon 1200 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 4 V dc - RPS0G122MCN1GS
RS Stock No.: 714-9442Brand: NichiconManufacturers Part No.: RPS0G122MCN1GS
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1200μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Voltage
4 V dc
Height
12.4mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
10 mm
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Ripple Current
5.5A
Leakage Current
960μA
Tolerance
±20 %
Series
PS
Country of Origin
China
Product details
PS Series
High voltage (to 63 V), Low ESR, High ripple current
Guaranteed 2000 hours at 105°C
Surface mount type
Capacitance tolerance: ±20%
Operating temperature range -55 to +105°C
Applications
Switching Power Supply and DC-DC Converter
Miniature high- Power Supply
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1200μF
Product Type
Voltage
4 V dc
Height
12.4mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
10 mm
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Ripple Current
5.5A
Leakage Current
960μA
Tolerance
±20 %
Series
PS
Country of Origin
China
Product details
PS Series
Guaranteed 2000 hours at 105°C
Surface mount type
Capacitance tolerance: ±20%