Nichicon 68 μF Capacitor 100 V dc, Surface Mount Solder - UCD2A680MNQ1MS
RS Stock No.: 715-1486Brand: NichiconManufacturers Part No.: UCD2A680MNQ1MS
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
13.5mm
Polarity
Polar
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS 2002/95/EC
Tolerance ±
20%
Ripple Current
500mA
Leakage Current
3μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
CD
Country of Origin
China
Product details
CD Series Low Impedance
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
13.5mm
Polarity
Polar
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS 2002/95/EC
Tolerance ±
20%
Ripple Current
500mA