BT137-600,127 8A, 600V, TRIAC, Gate Trigger 1.5V 70mA, 3-pin, Through Hole, TO-220AB WeEn Semiconductors Co., Ltd
RS Stock No.: 484-2763PBrand: WeEn Semiconductors Co., LtdManufacturers Part No.: BT137-600,127
brand-logo
View all in TRIACs
Technical Document
Specifications
Brand
NXP
Rated Average On-State Current Irms
8A
Product Type
TRIAC
Mount Type
Through Hole
Package Type
TO-220
Maximum Gate Trigger Current Igt
70mA
Repetitive Peak Reverse Voltage VDRM
600V
Surge Current Rating
71A
Pin Count
3
Configuration
Single
Maximum Gate Trigger Voltage Vgt
1.5V
Maximum Holding Current Ih
20mA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
9.4mm
Length
10.3mm
Standards/Approvals
RoHS
Repetitive Peak Off-State Current
0.5mA
Peak On-State Voltage
1.65V
Automotive Standard
No
Country of Origin
China
Product details
TRIAC, WeEn Semiconductors
TRIACs
A range of TRIACs (Triodes for Alternating Current is also known as Bidirectional Thyristors). They are used in AC switching and control applications with current ratings from under 1A to 40A rms. A TRIAC makes a convenient switch for alternating current circuit.
Click here to find out more
You may be interested in
NXP Through Hole, 3-Pin, TRIAC 600 V, Gate Trigger 1.5 V
View all in TRIACs
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (Supplied in a Tube) (Exc. VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
NXP
8A
Product Type
TRIAC
Mount Type
Through Hole
Package Type
TO-220
70mA
600V
Surge Current Rating
71A
Pin Count
3
Configuration
Single
1.5V
Maximum Holding Current Ih
20mA
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Height
9.4mm
Length
10.3mm
Standards/Approvals
RoHS
0.5mA
Peak On-State Voltage
1.65V
Automotive Standard
No
Country of Origin
China
Product details
TRIAC, WeEn Semiconductors
TRIACs