onsemi NCP1239KD65R2G 5 PWM Controller, 65 kHz 35 V 7-Pin, SOIC
RS Stock No.: 178-4660Brand: onsemiManufacturers Part No.: NCP1239KD65R2G
brand-logo
View all in PWM
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Product Type
PWM Controller
Maximum Switching Frequency
65kHz
Zero Power Detection
No
Output Current
500mA
Mount Type
Surface
Package Type
SOIC
Pin Count
7
Topology
Flyback
Maximum Supply Voltage
35V
Maximum Duty Cycle
84%
Maximum Operating Temperature
150°C
PWM Controller Type
Current Mode
Length
5mm
Height
1.5mm
Standards/Approvals
No
Series
NCP
Automotive Standard
Country of Origin
Philippines
Click here to find out more
You may be interested in
onsemi 5 PWM Controller, 65 kHz 35 V 7-Pin, SOIC
View all in PWM
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Product Type
PWM Controller
Maximum Switching Frequency
65kHz
Zero Power Detection
Output Current
500mA
Mount Type
Surface
Package Type
SOIC
Pin Count
7
Topology
Flyback
Maximum Supply Voltage
35V
Maximum Duty Cycle
84%
Maximum Operating Temperature
150°C
PWM Controller Type
Current Mode
Length
5mm
Height
1.5mm
Standards/Approvals
Series
NCP
Automotive Standard
Country of Origin
Philippines