Panasonic 820 μF Solid Capacitor 2.5 V dc, Surface Mount - 2R5SVPE820M
RS Stock No.: 248-6215Brand: PanasonicManufacturers Part No.: 2R5SVPE820M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
820μF
Product Type
Solid Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Polarity
Polar
Length
5.9mm
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
3.9A
Leakage Current
1mA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
10mΩ
Automotive Standard
No
Series
SVPE
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Tape
Specifications
Capacitance
820μF
Product Type
Solid Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Surface Mount
Polarity
Polar
Length
5.9mm
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
3.9A
Leakage Current
1mA
Tolerance
±20 %
10mΩ
Automotive Standard
No
Series
SVPE
Dissipation Factor
0.12%