Panasonic 68 μF Solid Capacitor 50 V dc, Surface Mount - 50SVPT68M 400
RS Stock No.: 211-2006Brand: PanasonicManufacturers Part No.: 50SVPT68M
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Polarity
Polar
Height
8.3mm
Length
12.6mm
Package/Case
400
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
No
Tolerance ±
20%
Ripple Current
4.3A
Leakage Current
680μA
Equivalent Series Resistance ESR
20mΩ
Series
SVPT
Dissipation Factor
0.12%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit price
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Solid Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Polarity
Polar
Height
8.3mm
Length
12.6mm
Package/Case
400
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
20000 h
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
No
Tolerance ±
20%
Ripple Current
4.3A
Leakage Current
680μA
20mΩ
Series
SVPT
Dissipation Factor
0.12%