Panasonic 22 μF Capacitor 200 V dc, Radial, Through Hole - ECA2DHG220 Radial Lead
RS Stock No.: 365-4593Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2DHG220
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
274μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%
Product details
NHG Series
Radial lead type
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
274μA
Tolerance
±20 %
Series
NHG
Dissipation Factor
8%