Panasonic 2.2 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - ECEA1HN2R2U Radial Lead
Capacitance
2.2μF
Product Type
Capacitor
Height
11mm
Polarity
Bipolar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Leakage Current
6.3μA
Tolerance
±20 %
Series
SU-A (Bi-Polar)
Dissipation Factor
8%
Product details
Panasonic SU Bi-Polar Series
Applications
Bipolar
Radial lead type
High ripple current
Surface mount
Capacitance
2.2μF
Product Type
Capacitor
Height
11mm
Polarity
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Leakage Current
6.3μA
Tolerance
±20 %
Series
SU-A (Bi-Polar)
Dissipation Factor
8%