Panasonic 1.5 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEAGA1H1R5 Radial Lead
Capacitance
1.5μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
7 mm height
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1.5μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
1.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
7 mm height