Panasonic 22 μF Capacitor 25 V dc - EEEFC1E220P
RS Stock No.: 537-0203Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1E220P
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Voltage
25 V dc
Height
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
6.3 mm
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Ripple Current
140mA
Leakage Current
3μA
Series
FC SMD
Product details
FC Series (Low ESR)
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Half the impedance of the HA series from Panasonic
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Pb-Free reflow soldering compliant
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
VFC smt Al electro cap,22uF 25V 105deg
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Voltage
25 V dc
Height
5.4mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
6.3 mm
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Ripple Current
140mA
Leakage Current
3μA
Series
FC SMD
Product details
FC Series (Low ESR)
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications