Panasonic 22 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFC1V220P D
RS Stock No.: 537-0360Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFC1V220P
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Length
5.4mm
Package/Case
D
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
140mA
Leakage Current
7.7μA
Series
FC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
FC Series (Low ESR)
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Half the impedance of the HA series from Panasonic
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Pb-Free reflow soldering compliant
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
VFC smt Al electro cap,22uF 35V 105deg
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Panasonic 22 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder D
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Length
5.4mm
Package/Case
D
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
140mA
Leakage Current
7.7μA
Series
FC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
FC Series (Low ESR)
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications