Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1E470P 1000
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Polarity
Polar
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
11.7μA
Equivalent Series Resistance ESR
360mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
FK smt Al electro cap,47uF 25V
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
FK smt Al electro cap,47uF 25V
Technical Document
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Polarity
Polar
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Solder
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
11.7μA
360mΩ
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
FK smt Al electro cap,47uF 25V