Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1H100UR 1000
RS Stock No.: 537-0534Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1H100UR
Capacitance
10μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
85mA
Leakage Current
5μA
Equivalent Series Resistance ESR
1.52Ω
Series
FK
Dissipation Factor
200%
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
10μF
Product Type
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
85mA
Leakage Current
5μA
1.52Ω
Series
FK
Dissipation Factor
200%