Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1H101P 500
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
350mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
340mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
200%
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100μF
Product Type
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
350mA
Leakage Current
3μA
340mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
200%