Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V101P 500
RS Stock No.: 537-0613Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V101P
Capacitance
100μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
35μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Rubycon 100 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder
FK smt Al electro cap,100uF 35V
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
35μA
160mΩ
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified