Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V221AP 500
RS Stock No.: 565-611Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V221AP
Capacitance
220μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Dissipation Factor
200%
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
Select packaging type
Capacitance
220μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
160mΩ
Dissipation Factor
200%