Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V221P 500
Capacitance
220μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
77μA
Equivalent Series Resistance ESR
160mΩ
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
220μF
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
77μA
160mΩ
Dissipation Factor
200%