Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1V470AP 1000
RS Stock No.: 565-623Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1V470AP
Capacitance
47μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
360mΩ
Dissipation Factor
200%
Product details
FK High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
Select packaging type
Capacitance
47μF
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
240mA
Leakage Current
3μA
360mΩ
Dissipation Factor
200%