Panasonic 680 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFN1C681UP 500
RS Stock No.: 204-3386Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFN1C681UP
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
0.16Ω
Series
FN-V
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.16%
Country of Origin
Malaysia
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
10mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
105°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
0.16Ω
Series
FN-V
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.16%