Panasonic 47 μF Capacitor 80 V dc, Surface Mount - EEEFN1K470UL
RS Stock No.: 262-4959Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFN1K470UL
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
130mA
Leakage Current
37.6μA
Equivalent Series Resistance ESR
1300mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
0.08%
Country of Origin
Malaysia
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Tape
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
130mA
Leakage Current
37.6μA
1300mΩ
Series
FK
Dissipation Factor
0.08%