Panasonic 470 μF Capacitor 6.3 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP0J471AP 500
RS Stock No.: 568-537Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP0J471AP
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
Equivalent Series Resistance ESR
80mΩ
Series
FP SMD
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
850mA
80mΩ