Panasonic 100 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEFP1C101AV 1000
RS Stock No.: 249-1297Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFP1C101AV
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Length
6.1mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
Equivalent Series Resistance ESR
0.26Ω
Series
FP
Dissipation Factor
0.16%
Country of Origin
Japan
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Length
6.1mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
300mA
0.26Ω
Series
FP
Dissipation Factor
0.16%