Panasonic 560 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEEFT1V561AP 500
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Capacitance
560μF
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.2A
Leakage Current
196μA
Equivalent Series Resistance ESR
60mΩ
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FT High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
High reliability
Long life
High ripple current
Surface Mount
Applications
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Product Type
Capacitance
560μF
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.2A
Leakage Current
196μA
60mΩ
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%