Panasonic 220 μF Capacitor 35 V dc Solder - EEEHA1V221UP
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Voltage
35 V dc
Packaging
Tape & Reel
Height
10.2mm
Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
170mA
Leakage Current
77μA
Series
HA SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
HA Series
Panasonic HA Series Type V electrolytic capacitors provide 1000 hours endurance at +105°C.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Voltage
35 V dc
Packaging
Tape & Reel
Height
10.2mm
Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
170mA
Leakage Current
77μA
Series
HA SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
HA Series