Panasonic 2.2 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEHB1H2R2R
Capacitance
2.2μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
16mA
Leakage Current
3μA
Series
HB
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
HB Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Some capacitors within this range can withstand high reflow temperatures
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
2.2μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
16mA
Leakage Current
3μA
Series
HB
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%