Panasonic 33 μF Capacitor 35 V dc, Surface Solder - EEEHC1V330XP 900
RS Stock No.: 727-0912Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHC1V330XP
Capacitance
33μF
Mount Type
Surface
Height
7.7mm
Length
7.8mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
57mA
Dissipation Factor
0.14%
Capacitance
33μF
Mount Type
Surface
Height
7.7mm
Length
7.8mm
Package/Case
900
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Tolerance ±
20%
Ripple Current
57mA
Dissipation Factor
0.14%