Panasonic 33 μF Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEETG1H330UP 1000
RS Stock No.: 568-739Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETG1H330UP
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Carrier Tape
Height
6.2mm
Length
6.2mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
1000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
80mA
Equivalent Series Resistance ESR
1.6Ω
Series
TG
Product details
TG Aluminium Electrolytic Capacitor Series
Features & Benefits:
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Low ESR (low temperature)
Surface mount
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C
Select packaging type
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
6.2mm
Length
6.2mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
1000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
80mA
1.6Ω
Series
TG
Product details
Features & Benefits:
Low ESR (low temperature)
Low impedance
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C