Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 2 V dc, Surface - EEFKX0D471RB
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Polymer Aluminium Electrolytic
Mount Type
Surface
Height
1.9mm
Polarity
Positive
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
5500 h
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
10.2A
Leakage Current
0.1μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
3mΩ
Automotive Standard
No
Series
KX
Dissipation Factor
0.1%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Construction
Polymer Aluminium Electrolytic
Mount Type
Surface
Height
1.9mm
Polarity
Positive
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
5500 h
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
10.2A
Leakage Current
0.1μA
Tolerance
±20 %
3mΩ
Automotive Standard
No
Series
KX
Dissipation Factor
0.1%