Panasonic 390 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 2.5 V dc, Surface - EEFTX0E391RB
Capacitance
390μF
Height
1.9mm
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Ripple Current
10.2A
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
3mΩ
Series
TX
Dissipation Factor
0.1%
QuantityUnit pricePer Reel
Specifications
Capacitance
390μF
Height
1.9mm
Length
7.3mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Ripple Current
10.2A
Tolerance
±20 %
3mΩ
Series
TX
Dissipation Factor
0.1%