Panasonic 68 μF Aluminium Hybrid Capacitor 25 V dc, Surface Mount - EEHZC1E680XP
RS Stock No.: 665-156Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEHZC1E680XP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Product Type
Aluminium Hybrid Capacitor
Capacitance
68μF
Construction
Conductive Polymer Hybrid Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Negative
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
2A
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
ZC
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Product Type
Aluminium Hybrid Capacitor
Capacitance
68μF
Construction
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Negative
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Ripple Current
2A
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %