Panasonic 180 μF Capacitor 10 V dc, Through Hole - EEUFC1A181 Radial Lead
RS Stock No.: 571-739Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1A181
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
180μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
2.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
350mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
180μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
2.5mm
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
350mΩ
Series
FC Radial
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF