Panasonic 1800 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1C182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
30mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
1800μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
30mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF