Panasonic 10 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUFC1H100LH Radial Lead
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
Series
FC
Dissipation Factor
0.1%
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
Series
FC
Dissipation Factor
0.1%