Panasonic 100 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUFC1J101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
256mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100μF
Product Type
Mount Type
Through Hole
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Tolerance
±20 %
256mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF