Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1J470 Radial Lead
Capacitance
47μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
342mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF
Click here to find out more
You may be interested in
135 Aluminium Radial Cap,63V,47uF
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (Exc. VAT)
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
47μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Tolerance
±20 %
342mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 1uF - 100uF