Panasonic 3900 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1A392S Radial Lead
RS Stock No.: 526-1193Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFM1A392S
Capacitance
3900μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
390μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
3900μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Lead Pitch
7.5mm
Leakage Current
390μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V