Panasonic 33 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1V330 Radial Lead
Capacitance
33μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Packaging
Tape
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Leakage Current
11.6μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Packaging
Tape
Height
11mm
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Leakage Current
11.6μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Product details
FM Series 25 V to 50 V