Panasonic 4700 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1A472L Radial Lead
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
470μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Specifications
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
470μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V