Panasonic 220 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFR1C221 Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
35.2μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
35.2μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V