Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1E471B Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
117.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
0.14%
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Height
12.5mm
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
1000 h
Leakage Current
117.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
0.14%