Panasonic 560 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1H561 Radial Lead
RS Stock No.: 708-3942Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1H561
Capacitance
560μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
280μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Specifications
Capacitance
560μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
280μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V