Panasonic 180 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1V181 Radial Lead
Capacitance
180μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
63μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
180μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
6000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
63μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V