Panasonic 2200 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFR1V222B Radial Lead
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Specifications
Capacitance
2200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%