Panasonic 470 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1V471L Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
164.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
9000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
164.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FR-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V