Panasonic 470 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1V471LB Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
9000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
9000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%