Panasonic 100 μF Capacitor 100 V dc, Through Hole - EEUFR2A101 Radial Lead
Product Type
Capacitor
Capacitance
100μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
Product Type
Capacitor
Capacitance
100μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V