Panasonic 4700μF Electrolytic Capacitor 16V dc, Through Hole - EEUHD1C472
RS Stock No.: 744-2013PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUHD1C472
Capacitance
4700µF
Voltage
16V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
12.5 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
12.5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000h
Tolerance
±20%
Ripple Current
1.48A
Leakage Current
<=0.01 CV or 3 μA @ 2 min
Series
HD RADIAL
Product details
HD Series Panasonic
Radial lead type
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
P.O.A.
Each (Supplied in a Bag) (Exc. VAT)
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Capacitance
4700µF
Voltage
16V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
12.5 (Dia.) x 25mm
Height
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
12.5mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000h
Tolerance
±20%
Ripple Current
1.48A