Panasonic 470 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUTP1V471 Radial Lead
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
164.5μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
38mΩ
Series
TP-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Japan
Product details
TP Series
Compact size
Smaller than the Panasonic TA Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High reliability
Low impedance
Long life
Applications
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
164.5μA
Tolerance
±20 %
38mΩ
Series
TP-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%